Boys Open 100m Backstroke - Heats (Declared Winners)

09 Yrs/Under Age Group - Full Results

PlaceNameDoBClub Time  FINA Pt 50
1.Fletcher DOUGLAS17/08/07Sutton & Cheam SC 1:27.97  171 43.18
2.Caleb THOMPSON20/03/08Croydon SC 1:28.23  170 42.29
3.Jacob KING09/08/07Beckenham SC 1:35.87  132 45.02
4.Romao CONDE12/08/07Newham & University of East Lond 1:37.44  126 47.62
5.Piran LEWIS20/12/07Beckenham SC 1:40.34  115 49.54
 Sami BENIDIR15/07/07Newham & University of East Lond DQ T 2L     

Disqualification Codes

10/11 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameDoBClub Time  FINA Pt 50
1.Jared THOMPSON23/09/06Croydon SC 1:16.20  264 37.34
2.William IRVINE14/07/05Sutton & Cheam SC 1:20.67  223 39.11
3.Travis KUPCZYK AKOMEAH06/01/06Haringey Aquatics 1:23.58  200 40.96
4.Max SCANLON11/01/06Sutton & Cheam SC 1:24.49  194 41.95
5.Oliver DENNIS27/04/07Croydon Amphibians SC 1:26.41  181 43.04
6.Kevin CAO16/01/07Bexley SC 1:27.22  176 42.14
7.Baylan BLANKS28/03/07Sutton & Cheam SC 1:27.27  176 42.65
8.Bryan DINEV24/12/06Bexley SC 1:29.64  162 43.62
9.OLIVER WARNER01/05/07Beckenham SC 1:39.47  118 48.97
 William BURBIDGE26/03/06Sutton & Cheam SC DQ T 3L     

Disqualification Codes

12/13 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameDoBClub Time  FINA Pt 50
1.Joseph BARTLEY14/05/04Sutton & Cheam SC 1:10.52  333 34.30
2.Filip MALOV03/05/05Sutton & Cheam SC 1:12.58  306 35.65
3.Joshua SOLLY02/02/04Bexley SC 1:13.26  297 35.26
4.Finn WOOTTEN15/06/04Bexley SC 1:14.01  288 36.39
5.Finn REARDON19/05/05Maidstone SC 1:16.57  260 38.46
6.Jamie TUNSLEY05/06/04Bexley SC 1:16.69  259 37.69
7.Jamaal FRANCIS09/08/03Greenwich Royals SC 1:16.94  257 37.68
8.Balazs SZUHODOVSZKY12/08/04Greenwich Royals SC 1:17.26  253 38.07
9.Luke REID13/04/05Maidstone SC 1:17.88  247 38.05
10.Martin LUKAUSKIS22/04/04Newham & University of East Lond 1:18.19  244 38.73
11.Harvey MAUNDERS12/07/04Greenwich Royals SC 1:21.64  215 39.50
12.Jaedon LYNCH27/04/05Sevenoaks SC 1:21.81  213 40.09
13.Oliver ROMP19/01/05Bexley SC 1:22.34  209 40.23
14.Alex UNG10/01/05Beckenham SC 1:22.45  208 40.69
15.Sam DEAN04/08/04Sutton & Cheam SC 1:26.15  183 41.71

14/15 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameDoBClub Time  FINA Pt 50
1.Finlay MAXWELL11/03/02Beckenham SC 1:03.66  453 31.03
2.Shakil GIORDANI10/07/02Haringey Aquatics 1:03.78  451 31.03
3.Alex VONCKX24/08/02Haringey Aquatics 1:05.61  414 31.96
4.Thomas DUNI16/11/01Bexley SC 1:06.27  402 32.43
5.William BOND03/07/02Sutton & Cheam SC 1:06.71  394 32.22
6.Charley LANGFORD04/05/03Thanet Swim Club 1:07.52  380 33.26
7.Timothy LEBERL12/02/02Beckenham SC 1:08.16  369 33.05
8.Nam NGUYEN18/12/01Orpington Ojays 1:10.55  333 34.68
9.Jack WILD14/11/02Sutton & Cheam SC 1:10.74  330 34.63
10.Luca BARRETTA25/03/03Croydon Amphibians SC 1:11.01  326 34.54
11.Alfred WATERS05/08/02Beckenham SC 1:11.54  319 35.79
12.Brett BAKER23/08/02Bexley SC 1:12.17  311 35.23
13.Cole BRIDGES06/06/03Royal Tunbridge Wells Monson SC 1:12.96  301 35.41
14.Liam BITTON04/06/03Sutton & Cheam SC 1:13.06  300 35.69
15.Max PEEL14/05/03Orpington Ojays 1:14.41  284 35.69
16.STEFAN MARIN11/02/02Bexley SC 1:14.97  277 36.36
17.Nathan FRIEND16/01/03Royal Tunbridge Wells Monson SC 1:15.48  272 36.84
18.Bradley KHIZZAH16/03/02Greenwich Royals SC 1:15.79  268 36.55
19.Joseph JEFFERY02/05/03Bexley SC 1:16.04  266 37.88
 Matthew HARDING30/07/01Greenwich Royals SC DQ FI     

Disqualification Codes

16 Yrs/Over Age Group - Full Results

PlaceNameDoBClub Time  FINA Pt 50
1.Michael REES25/04/00Sutton & Cheam SC 58.75  577 29.17
2.Rhys SINGLETON12/12/98Beckenham SC 1:00.07  540 29.33
3.Kieran RUTTER25/01/01Sutton & Cheam SC 1:02.71  474 30.86
4.Joshua LEWIS25/04/00Thanet Swim Club 1:03.20  463 31.05
5.Alfie PARDOE21/11/97Ellesmere College Titans SC 1:05.89  409 -
6.Advait UPADHYAYA26/08/00Bexley SC 1:06.00  407 32.32

UP