Girls Open 100m Backstroke - Heats (Declared Winners)

09 Yrs/Under Age Group - Full Results

PlaceNameDoBClub Time  FINA Pt 50
1.Abigail SAUNDERS01/08/07Sevenoaks SC 1:26.15  260 42.34
2.Isabella MORSE21/11/07Bexley SC 1:36.09  187 47.97
3.Isabelle TRAYNIER28/02/08Beckenham SC 1:38.09  176 49.30
4.Gracie SCHMITZ12/02/08Sutton & Cheam SC 1:39.97  166 49.43
5.NELL BRUIN29/11/07Beckenham SC 1:43.52  150 51.23
 Matilda PURNELL15/03/08Croydon Amphibians SC DQ T 1L     
 Gabriela GHEDU-MOLINAR10/06/08Sutton & Cheam SC DQ T 2L     

Disqualification Codes

10/11 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameDoBClub Time  FINA Pt 50
1.Izzie MERCER05/10/05Royal Tunbridge Wells Monson SC 1:14.93  396 36.92
2.Katarzyna TITTERTON04/02/06Croydon Amphibians SC 1:16.60  370 37.41
3.Lilly-Marie DERRY21/06/06Beckenham SC 1:17.43  358 37.35
4.Jessica HARMER14/03/07Sevenoaks SC 1:19.48  331 39.21
5.Sophia O'NEILL21/04/06Orpington Ojays 1:19.75  328 39.78
6.Martha KING24/01/06Beckenham SC 1:20.33  321 39.80
7.Philippa CARVER29/01/06Beckenham SC 1:20.56  318 39.60
8.Millie ARMSTRONG11/02/06Sevenoaks SC 1:20.92  314 39.63
9.Amie LAWRENCE30/01/06Orpington Ojays 1:22.95  291 -
10.Lola BURNS24/03/06Bexley SC 1:25.24  269 42.05
11.Eve PEEL31/08/05Orpington Ojays 1:25.58  265 43.48
12.Madeleine SULLIVAN08/12/05Bexley SC 1:26.25  259 42.10
13.Amy CONNER17/07/06Maidstone SC 1:27.21  251 42.63
14.Alyze GENTLES23/01/07Croydon Amphibians SC 1:28.01  244 44.15
15.Rebecca KEARNEY03/01/06Orpington Ojays 1:28.46  240 43.84
16.Maya MALHOTRA28/01/06Croydon Amphibians SC 1:28.75  238 43.52
17.Grace TRICKER18/04/06Beckenham SC 1:30.28  226 44.87
18.Eve WIDLEY12/01/06Croydon Amphibians SC 1:33.61  203 46.33
19.Alex HOPE27/01/06Greenwich Royals SC 1:37.56  179 48.46
20.Arrabella GREATWOOD25/01/07Sutton & Cheam SC 1:37.57  179 47.08
21.Eryn CORNICK20/09/05Croydon SC 1:39.21  170 50.41
22.Sophia HIPPLE16/01/06Southwark Aquatics SC 1:39.59  168 48.04
23.Jayla MIREMBE21/09/06Newham & University of East Lond 1:39.76  167 48.33
 Libby MARMOLEJO20/05/06Newham & University of East Lond DQ T 2L     

Disqualification Codes

12/13 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameDoBClub Time  FINA Pt 50
1.Jessica HERBERT09/02/04Orpington Ojays 1:09.72  491 34.13
2.Isabel HILLSDON24/09/03Royal Tunbridge Wells Monson SC 1:10.67  472 34.81
3.Jasmine WALLACE10/10/03Sevenoaks SC 1:13.10  426 35.87
4.Chloe JENKINS26/06/04Greenwich Royals SC 1:15.76  383 37.56
5.Halle BROUGHTON20/08/04Thanet Swim Club 1:16.14  377 36.99
6.Megan MORLAND25/08/04Sutton & Cheam SC 1:16.72  369 37.59
7.Keely SCANLON01/03/04Sutton & Cheam SC 1:16.86  367 37.53
8.Amelia LODGE04/12/03Sevenoaks SC 1:17.18  362 37.90
9.Isobella ADAMS-HOWARD10/09/03Beckenham SC 1:17.21  362 37.65
10.Melissa KHIZZAH05/05/04Greenwich Royals SC 1:17.39  359 38.02
11.Lily LENIHAN22/10/04Sutton & Cheam SC 1:17.64  356 38.03
12.Matilda BARRETT20/04/04Orpington Ojays 1:18.17  348 37.63
13.Poppy PHILLIPS17/05/04Sutton & Cheam SC 1:19.21  335 39.43
14.Dina BENIDIR08/02/05Newham & University of East Lond 1:20.11  324 40.15
15.Caitlin BRIDGES10/05/05Royal Tunbridge Wells Monson SC 1:20.80  315 40.10
16.Tiya GOKANI24/08/04Croydon Amphibians SC 1:22.27  299 40.60
17.Charlotte JEPPS24/05/04Royal Tunbridge Wells Monson SC 1:22.64  295 40.44
18.Amy BROWN03/03/04Croydon Amphibians SC 1:23.46  286 40.72
19.Elizabeth FOLLIS16/04/04Bromley SC 1:24.17  279 40.49
20.Poppy BARNHURST18/02/05Sutton & Cheam SC 1:24.72  274 42.29
21.Ricamarie MANANSALA21/07/03Newham & University of East Lond 1:26.49  257 41.11
22.Lucia HOOPER30/10/04Croydon Amphibians SC 1:26.75  255 43.23
23.Zuleikha MASSOUD14/05/05Newham & University of East Lond 1:27.99  244 42.84
24.Grace STEWART13/04/04Croydon SC 1:28.15  243 43.98

14/15 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameDoBClub Time  FINA Pt 50
1.Kelly BONE07/06/02Sutton & Cheam SC 1:08.89  509 33.82
2.Zara FARROW12/10/01Maidstone SC 1:09.64  493 34.50
3.Eve LUHMANN17/12/02Bexley SC 1:10.20  481 33.84
4.Ellie HARDEN08/11/02Orpington Ojays 1:11.28  460 34.53
5.Lucy LEWIS WARD26/02/02Beckenham SC 1:13.72  415 36.36
6.Jessie KULLMAN04/12/02Southwark Aquatics SC 1:16.11  377 36.83
7.Kirsty MOORE12/01/03Greenwich Royals SC 1:17.70  355 38.05
8.Elizabeth JEPPS19/10/02Royal Tunbridge Wells Monson SC 1:18.93  338 38.59
9.Zivile DIRMEIKYTE18/01/02Southwark Aquatics SC 1:20.82  315 39.77
10.Molly EASTER21/11/02Southwark Aquatics SC 1:21.98  302 17.39

16 Yrs/Over Age Group - Full Results

PlaceNameDoBClub Time  FINA Pt 50
1.Eva GLIOZERYTE31/03/97Newham & University of East Lond 1:04.70  615 31.41
2.Bethan DAVIES06/06/00Bexley SC 1:07.63  538 32.89

UP